Właściciele psów chcąc dla nich jak najlepiej podają im, poza codziennymi posiłkami, także różnorodne przysmaki. Na rynku znajdziemy najróżniejsze rodzaje i typy przekąsek dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego pupila. Czym kierować się przy wyborze przysmaków? Jakich produktów unikać? Jakie rodzaje znajdziemy na rynku?

Wybierając przysmaki warto zwrócić uwagę na etykietę ze składem produktu. Znajdziemy tam informację o zastosowanych surowcach, barwnikach, konserwantach czy innych środkach ulepszających smak, zapach oraz kolor. Najlepiej wybierać takie, które mają jak najkrótszy skład i posiadają na pierwszym miejscu mięso i produktu pochodzenia zwierzęcego. Jeśli nasz pies jest alergikiem tym bardziej musimy uważać na to co podajemy. Dodatkowo istotna kwestia to dawkowanie, ponieważ psie przysmaki to dodatkowe kalorie i należy traktować je jako uzupełnienie diety, doliczając do dziennej dawki pożywienia. Stąd jeśli pupil otrzymuje duże ilości przekąsek należy obniżyć ilość podawanej karmy, żeby nie doprowadzić do nadwagi. Szukając produktów odpowiednich dla naszego czworonoga powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość i konsystencję przysmaków, dopierając je odpowiednio do wielkości i możliwości naszego psa. W sklepach znajdziemy produkty dostosowane do każdej kategorii wiekowej – dla szczeniąt, psów dorosłych i seniorów.

Kupując przysmaki warto zastanowić się nad tym, w jakich okolicznościach będziemy je podawać naszemu psu i sięgnąć po takie, które najlepiej sprawdzą się w danej sytuacji. Jeśli chcemy używać przekąsek podczas treningów warto wybierać te niewielkich rozmiarów by efektywnie nagradzać pupila w trakcie sesji szkoleniowej oraz aby łatwo było je przechowywać. Gama tego typu produktów jest szeroka, od ciasteczek, chrupków, mini kabanosów, po suszone mięso. Powinniśmy wspólnie z pupilem przetestować kilka rodzajów przekąsek by sprawdzić, który z nich jest najbardziej smakowity i będzie stanowił dla psa nagrodę. Kolejnym rodzajem są przysmaki przeznaczone do higieny jamy ustnej czworonogów. Odkładający się kamień prowadzi do poważnych problemów z uzębieniem naszych psów, dlatego jeśli nie jesteśmy w stanie regularnie czyścić zębów, warto podawać gryzaki, które w sposób mechaniczny będą zmniejszać nagrodzony osad. Pies żując tego typu produkty czyści zęby i masuje dziąsła, a dodatkowo się wycisza. Przysmaki dentystyczne mają charakterystyczny kształt i często posiadają wypustki dla jeszcze lepszego efektu. Wiele z nich wzbogaconych jest w wyciągi roślinne odświeżające psi oddech. Należy pamiętać, że są to przekąski wysokokaloryczne i powinny być podawane w niewielkiej ilości, ściśle według wskazań naszego lekarza weterynarii lub dawkowania na opakowaniu. Jeśli natomiast chcemy zająć psa na dłuższą chwilę np. podczas naszej nieobecności w domu warto wybrać te większe przysmaki, których zjedzenie zajmuje sporo czasu i wymaga od pupila zaangażowania. Powolne gryzienie, rzucie i memłanie zmęczy psa, obniży poziom stresu i pozwoli mu się zrelaksować podczas niekomfortowej dla niego sytuacji. Szukając odpowiedniego produktu należy unikać przysmaków, które rozdrabniają się na mniejsze, ostre fragmenty, gdyż mogą zagrażać zdrowie naszego psa. Warto zakupić duże kości wędzone lub suszone, naturalne gryzaki, przysmaki ze skóry. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie popularnego konga lub kuli smakuli wypełnionych małymi przysmakami, których wydobycie wymaga czasu. Tego typu przekąski nie tylko umilą naszemu psu czas rozłąki, ale także zmęczą go fizycznie i psychicznie.

Wybierając przysmaki dla naszego psa szukajmy tych najbardziej naturalnych, które będą odpowiednio dobrane do możliwości naszego pupila. Należy traktować je jako nagrodę i urozmaicenie codziennej diety. Jeśli nasz pies ma problem ze spokojnym spożywaniem jedzenia to przysmaki powinien otrzymywać pod naszą kontrolą.