Miska to jeden z najważniejszych elementów psiego niezbędnika. Zazwyczaj pupil potrzebuje dwóch: jednej na wodę, drugą na jedzenie. Czasami przydaje się też nieco inny model np. na podróż. Na rynku znajdziemy duży wybór misek dla psa., wszystko zależy od naszych potrzeb, ponieważ rodzaj miski jest psu obojętny. Kolor, kształt jak i materiał nie ma znaczenia, najważniejsze by nigdy nie brakowało w niej wody i jedzenia. Kupując miskę dla psa, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność, higieniczność i trwałość. Dobra miska powinna być stabilna, nierdzewna oraz dopasowana wielkością do gabarytów psa.

Miski dla psa możemy podzielić na dwie kategorie w zależności od surowca z jakiego zostały wykonane oraz ich przeznaczenia. Biorąc pod uwagę materiał z jakiego powstała miska na rynku możemy znaleźć:

  • Plastikowe – jest to najtańszy rodzaj misek dostępnych na rynku. Poza atrakcyjną cenę, znajdziemy także szeroką gamę kolorystyczną, duży wybór rozmiarów oraz kształtów. Poza niewątpliwymi zaletami, mają też kilka wad. Jedną z nich jest waga przez co miski są mało stabilne, łatwo je wywrócić. Trzeba pamiętać, że plastik jest materiałem nietrwałym, łatwo się łamie, ulega zadrapaniom i zarysowaniom. Jeśli nasz pies ma tendencję do niszczenia to odradzamy zakup tego typu miski, ponieważ konieczny może okazać się zakup nowej;

  • Metalowe – cena kształtuje się podobnie co wśród misek plastikowych. Tutaj wybór koloru czy kształtu ograniczony jest do minimum. Miski te są dość lekkie jednak większość modeli posiada podkładkę antypoślizgową gwarantując stabilność. Miski metalowe coraz częściej znajdziemy także w zestawach z dołączonym stojakiem, dzięki czemu pies może spożywać posiłek powyżej podłogi;

  • Ceramiczne - najbardziej różnorodna odmiana misek, zarówno pod względem kształtu, koloru, wzoru jak i rozmiaru. Rodzaj ten jest z reguły droższy niż pozostałe. Ich niewątpliwą zaletą jest stabilność, dzięki czemu psy z tendencją do rozlewania wody mają utrudnione zadanie. Trudno także je pogryźć, jednak ich zniszczenie nie jest trudne, ponieważ łatwo je stłuc. Jeśli nasz pies lubi wywracać miskę to lepiej pomyśleć o innym modelu, ponieważ jeśli uda mu się ją zniszczyć to może się skaleczyć;

  • Gumowe – praktyczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Niestety są niestabilne i bardzo podatne na zniszczenie. Często znajdziemy ten rodzaj w wersji składanej specjalnie przeznaczony jako miska podróżna. Dodatkowym plusem jest możliwość podgrzania pokarmu w tego typu misce. Podobna półka cenowa co miski plastikowe i metalowe.

  • Materiałowe – przeznaczone są głównie do podawanie suchej karmy, jednak pojawiają się już modele, które można wykorzystać jako miska do wody. Ich wadą jest trudność w utrzymaniu czystości, ponieważ materiał szybko się brudzi oraz pochłania zapachy. Idealnie nadają się jako miska podróżna, ponieważ można łatwo je złożyć i zajmują niewiele miejsca w bagażu.

Poza miskami wykorzystywanymi na co dzień warto mieć w domu także miski do zadań specjalnych. Do wyboru mamy kilka rodzajów: podróżne, spowalniające jedzenie oraz automatyczne. Jako miski podróżne świetnie sprawdzą się te materiałowe oraz gumowe. Nie zajmują dużo miejsca, są lekkie i poręczne. Z łatwością zmieszczą się więc w niewielkim bagażu. Podczas upalnych dni ten rodzaj idealnie nadaje się do zabrania na spacer. Jako urozmaicenie codziennych posiłków świetnie sprawdza się miska spowalniająca jedzenie. Ten rodzaj z powodzeniem można wykorzystać do karmienia każdego psa, zarówno tego, który jedzenie pochłania w kilka sekund jak i również dla psiego niejadka. Dzięki nieregularnym kształtom misek pies niejednokrotnie musi wykazać się sprytem, by wydobyć karmę, więc jest to dla niego bardzo przyjemna forma treningu zarówno fizycznego jak i intelektualnego. Jeśli chcemy zaskoczyć naszego psa to warto zainwestować w taką miskę i zobaczyć ile radości może przynieść psu codzienny posiłek. Na rynku znajdziemy także miski automatyczne, które dzięki wbudowanemu programatorowi mogą wydać psu porcję jedzenia podczas naszej nieobecności. W zależności od modelu możemy ustawić pory karmienia, właściwą porcję, a nawet nagrać głosowe przywołanie na posiłek. Jeśli nasz pies musi spożywać jedzenie o stałych porach, a my nie mamy możliwości wykonać tego sami to automatyczna miska będzie idealnym rozwiązaniem. Dużym minusem jest cena, ponieważ jest to najdroższy oferowany rodzaj.

Miski dla Psów znajdziecie tutaj:
https://cyberpies.pl/category/?q=miska#top