Odpoczynek to istotna potrzeba każdego pupila dzięki której nasz pies ma siłę i energię na codzienne aktywności. Z tego powodu ważną kwestię stanowi wybór miejsca do spania. Każde zwierzę ma swoje indywidualne predyspozycje, ale większa część chętnie korzysta z wygodnego legowiska. Jaki wybrać produkt by posłużył naszemu pupilowi długi czas i chętnie z niego korzystał. Wybór posłania pomimo szerokiego asortymentu może sprawić trudności. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, jak dobrać odpowiedni rozmiar do potrzeb pupila.

Stając przed wyborem legowiska dla naszego psa powinniśmy zwrócić uwagę na trzy główne wyznaczniki, które pomogą nam dokonać odpowiedniego zakupu. Podstawowa kwestia to rozmiar dostosowany do wielkości czworonoga, dlatego najpierw należy zmierzyć naszego psa (wysokość oraz długość) i do uzyskanych wyników dodać w zapasie 10-15 cm. Na legowisku pies może spędzać większą część dnia zarówno podczas snu jak i zabawy, dlatego ważne by było dla niego wygodne. Kolejnym wyznacznikiem jest materiał, z jakiego zostało wykonane legowisko. Wśród najpopularniejszych materiałów stosowanych do produkcji znajdziemy tkaniny tapicerskie, plusz, sztruks, kodurę oraz eko-skórę. Ważne by obicie było miękkie, elastyczne, ale równocześnie podatne na psie pazury oraz zęby i łatwe w utrzymaniu czystości. Sierść powinna zostać łatwo usunięta za pomocą odkurzacza, a plamy z błota – wilgotną szmatką. Najlepiej gdyby legowisko posiadało zdejmowany pokrowiec umożliwiający pranie w pralce i to w jak najwyższej temperaturze. Eko-skóra oraz kodura są wytrzymałymi materiałami, które świetnie sprawdzą się nawet dla ras dużych i olbrzymich. Dodatkowo kodura jest materiałem wodoodporny, nie pochłania zapachów, jednak jest materiałem mało przyjemnym w dotyku. W tym zestawieniu sztruks byłby idealny, gdyby nie wbijająca się sierść. Dla mniejszych psów warto wybierać delikatniejsze tkaniny, które będą przyjemniejsze w użytkowaniu.

Ważnym elementem legowiska jest także jego wypełnienie. Materiał powinien być miękki, jednak zapewniający stabilność podczas siedzenia czy leżenia. Konieczne jest także, by tworzywo użyte do wypełnienia zapewniało odpowiednią izolację cieplną, szczególnie jeśli nasz pies śpi na zimnej podłodze. Dobry jakościowo materiał dłużej posłuży naszemu psa, dlatego lepiej unikać produktów wątpliwej jakości. Materiał musi być elastyczny, sprężysty i dopasowywać się do pozycji naszego pupila. Do wypełnienia psiego legowiska wykorzystywana jest zazwyczaj gąbka tapicerska, wkład z włókien syntetycznych lub silikonowych kulek. Legowiska z dolnej półki mają zazwyczaj najtańsze wypełnienie poliestrowe, które już po krótkim czasie użytkowania zbijają się, tracąc swoje właściwości.

Ostateczny wybór najlepszego legowiska dla naszego psa zależy od naszych indywidualnych preferencji i zasobności portfela. Asortyment posłań jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli nawet nic nam się nie spodoba, zawsze możemy wykonać posłanie samodzielnie lub zamówić wykonanie spersonalizowanego legowiska. Wybierając odpowiedni produkt pamiętajmy również, że dobre legowisko to nie zawsze drogie legowisko. Zwracajmy uwagę nie tylko na wygląd posłania, ale także na jakość jego wykonania, sposób szycia czy zastosowany materiał.

Legowiska znajdziecie tutaj:
https://cyberpies.pl/category/?q=legowisko#top